Yüksekokul Müdürümüzün mesajı için tıklayınız.
Foto galeriye ulaşmak için tıklayınız.
Bilgi ve randevu için tıklayınız.
Kitaba ulaşmak için tıklayınız.
Modern Diller Birimi Ortak Zorunlu İngilizce Muafiyet Sınavları Hakkında


1. Başvurular 1 Şubat 2023 Çarşamba 10.00 - 3 Şubat 2023 Cuma 16.00 arasında Bilsisten yapılacaktır.

2. Sınav Oturum Bilgileri (derslik-saat) 6 Şubat 2023 Pazartesi 16.00'da web sayfamızdan ilan edilecektir.

3. Muafiyet Sınavlarımız 7 Şubat 2023 Salı günü gerçekleşecektir. 

4. Sınav Sonuçlarına 10 Şubat 2023 Cuma saat 16.00'da Bilsis Öğrenci hesabından ulaşılacaktır. 

 

GENEL BİLGİLER

1. Modern Diller Birimi Ortak Zorunlu İngilizce Dersleri Muafiyet Sınavlarına aşağıdaki öğrenciler başvurabilir

  1. Sınavına başvuru yapacağı dersin daha önce öğrenimini görmemiş ve harf notu almamıştır.  
  2. Sınavına bir önceki dönem başvurmuş; fakat, herhangi bir nedenle girmemiştir. 

2. ​​​Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavlarına sadece tek ders için ve Bilsis'ten başvuru yapılmaktadır.

3. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavları hem Güz hem Bahar Dönemi başlamadan aşağıdaki derslerde yüz yüze gerçekleştirilmektir.

İNG 127 Temel İngilizce I         (İNG137 Eğitim Fakültesi için)
İNG 128 Temel İngilizce II        (İNG138 Eğitim Fakültesi için)
İNG 237 İngilizce III
İNG 238 İngilizce IV
İNG 111 Dil Becerileri I
İNG 112 Dil Becerileri II
İNG 113 İleri İngilizce (Tıp Fakültesi için / Sadece Güz Başında)
İNG 211 Akademik Yazma I
İNG 212 Akademik Yazma II

Hangi İngilizce dersinin hangi bölümlerde zorunlu olduğu görmek için tıklayınız. 

4. Başvuru yapan öğrencilerin Sistemde “Değerlendirilmedi” uyarısı alması, sınavın henüz yapılmadığı, dolayısıyla not verilmediği / değerlendirilmediği anlamına gelmekte olup, başvurunun onaylanıp/onaylanmadığıyla bir ilgisi yoktur. Yapılan her başvuru onaylanmış sayılmaktadır. 

5. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavından D ve üzeri harf notu alan (en az 50/100) öğrenciler sınavına girdikleri dersten muaf sayılırlar.  

6. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunu yetersiz bulan öğrencilerin ilgili dersi ders-kayıt haftasında eklemeleri gerekmektedir. (Alınan son not geçerli olacaktır.)

7. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunu yeterli bulan öğrencilerin ilgili dersi almamaları / seçmemeleri; alıp seçtilerse, bırakmaları gerekmektedir.

8. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunda sınavına girdiği ilgili dersten A1 ve A2 notu ile başarılı olan öğrencilerin ilgili dersi almamaları / seçmemeleri; alıp seçtilerse, bırakmaları gerekmektedir.

9. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavına girmeyen öğrencilerin notu 7 gün boyunca F2 olarak sistemde görünecek, ardından transkriptteki F2 notu öğrencinin genel not ortalamasını düşürmemesi için silinecektir. 

10. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavına girip 50’den az puan alan öğrencilerin notu 7 gün boyunca F3 olarak sistemde görünecek, ardından transkriptteki F3 notu öğrencinin genel not ortalamasını düşürmemesi için silinecektir. 

11. Hazırlık Muafiyet Sınavında A1, A2, A3, B1 ve B2 notu alan öğrenciler ile hazırlık eğitiminin sonunda A1, A2, A3, B1 ve B2 notu alarak başarılı olan öğrenciler, kendi eğitim ve öğretim programlarının birinci ve ikinci yarıyıllarında yer alan yabancı dil derslerinden (Güz Dersi İNG 111 ve Bahar Dersi İNG 112) (TIP Fakültesine Yönelik Yıllık İNG 113) aynı not ile muaf tutulurlar.

Hazırlık Muafiyet Sınavından B3 veya C1 notu alıp Hazırlıktan muaf olan öğrenciler 1. sınıf İngilizce derslerini (Güz döneminde İNG111, Bahar Döneminde İNG 112; Tıp Öğrencileri Güz döneminde İNG 113) alabilirler veya dersin Modern Diller Birimi tarafından yapılan muafiyet sınavına dersi ilk kez alacakları dönem başında katılabilirler. Öğrenciler, muafiyet sınav hakkından her ders için bir kez yararlanabilirler.

12. Türkçe programlara kayıtlı öğrencilerden; isteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar (65/100) yabancı dil hazırlık programında eğitimini gördükleri dildeki programda zorunlu olan yabancı dil derslerinden (İNG 127-İNG 128 ve eğer zorunluysa İNG 237-İNG 238) aynı not ile muaf tutulurlar.

Hazırlık Sınıfını (Güz & Bahar) zorunlu tutan ya da isteğe bırakan bölümlerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

13. Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle son 3 yıl içinde TOEFL IBT sınavından en az 45 alan öğrenciler YDYO Öğrenci İşleri Bürosuna dilekçe ile başvurmaları hâlinde Zorunlu İngilizce derslerinden D notuyla (50/100) muaf tutulurlar. (Eş değerlik puanları için tıklayınız). Sınav sonuç belgesi ile muaf tutulan öğrenciler eş değerlik verilen harf notunu yükseltmek amacıyla muafiyet sınavına giremezler.

 

Modern Diller Birimi