BAŞIMIZ SAĞ OLSUN
Öğr. Gör. İhsan Aslan'a Şövalye Liyakat nişanı verildi.
Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir ilk: Son üç yılda 9 kitap yayını
Kitaba ulaşmak için tıklayınız.
Modern Diller Birimi 2022-2023 Bahar Zorunlu İngilizce Dersleri Muafiyet Sınavı Hakkında

1. 1-10 Şubat arasında alınan Muafiyet Sınavı başvuruları yurdumuzu derinden sarsan doğal afet nedeniyle 15 Şubat 2023 Çarşamba saat 10.00 - 17 Şubat 2023 Cuma saat 16.00 arasında tekrar açık hâle getirilmiştir.
2. Muafiyet Sınavlarımız 28 Şubat 2023 Salı günü  uesinav platformunda çevrimiçi yapılacaktır. 
3. Sınav sonuçlarına 2 Mart 2023 Perşembe saat 16.00'da Bilsis Öğrenci Hesabından ulaşılacaktır. 

A. SINAV SİSTEMİNE GİRİŞ

https://uesinav.hacettepe.edu.tr/login/index.php

Kullanıcı Adı: Öğrenci Numarası
Şifre: TC Kimlik İlk 6 Rakamı (İlk kez giriş yapacaklar için)


B. SINAV SAATLERİC. SINAV KURALLARI

1. 
Sınava masaüstü veya dizüstü bilgisayar ile girilmesi gerekmektedir. 
2. Sınavın dinleme bölümleri için cihazın ses çıkışlarının (hoparlör veya kulaklık) çalışması gereklidir. 
3. Sınav sorularının bir kısmının veya tamamının fotoğrafının veya videosunun çekildiği LOG kayıtlarından tespit edilen öğrencilerin sınavı geçersiz sayılacak ve işlem yapılacaktır.
4. Sınavın açık kalacağı zaman aralığı içinde sınav için ayrılan süre kullanılmalıdır. Geç giriş yapan öğrencilere fazladan süre verilmeyecektir. 
5. Sınavı başlattıktan sonra sayfayı yenilemek, tarayıcının geri düğmesine tıklamak sınavdan çıkılmasına neden olacak, tekrar sınava alınmasına izin vermeyecektir. 
6. Teknik aksaklıklar nedeni ile ( elektrik, internet kesintisi...) bağlantı kesintisi yaşayan öğrencilere ek süre verilmeyecek ve sınava tekrar girme hakkı tanınmayacaktır. 
7. Sınavlarınız bir kaç bölümden oluşabilir. Her bir bölümü belirlenen süre içinde tamamlayıp, "Uygulamayı Bitir" butonuna ve açılan sayfada " Tümünü Gönder ve Bitir" butonuna tıklanması gereklidir. 


D. GENEL AÇIKLAMALAR I

1. Modern Diller Birimi Zorunlu İngilizce Dersleri Muafiyet Sınavlarına aşağıdaki öğrenciler başvurabilir:

        a. Sınavına başvuracağı dersten daha önce harf notu almayanlar
        b. Sınavına önceki dönemlerde başvurmuş ancak sınava giremeyenler

2. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavlarında sadece bir ders için ve Bilsis Öğrenci'den çevrimiçi başvuru yapılmaktadır.
3. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavları hem Güz hem Bahar Dönemi başında aşağıdaki derslerde yüz yüze gerçekleşmektedir. 

İNG 127 Temel İngilizce I         (İNG137 Eğitim Fakültesi için)
İNG 128 Temel İngilizce II        (İNG138 Eğitim Fakültesi için)
İNG 237 İngilizce III
İNG 238 İngilizce IV
İNG 111 Dil Becerileri I
İNG 112 Dil Becerileri II
İNG 113 İleri İngilizce (Tıp Fakültesi için / Sadece Güz Başında)
İNG 211 Akademik Yazma I
İNG 212 Akademik Yazma II


4. Başvuru yapan öğrencilerin Sistemde “Değerlendirilmedi” uyarısı alması, sınavın henüz yapılmadığı, dolayısıyla not verilmediği / değerlendirilmediği anlamına gelmekte olup, başvurunun onaylanıp/onaylanmadığıyla bir ilgisi yoktur. Yapılan her başvuru onaylanmış sayılmaktadır. 
5. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavından D ve üzeri harf notu alan (en az 50/100) öğrenciler sınavına girdikleri dersten muaf sayılırlar.  
6. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunu yetersiz bulan öğrencilerin ilgili dersi eklemeleri gerekmektedir. Derse devam zorunludur ve alınan son not geçerli olacaktır.
7. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunu yeterli bulan öğrencilerin ilgili dersi almamaları / seçmemeleri; alıp seçtilerse, ekle-sil haftasında mutlaka bırakmaları gerekmektedir.
8. Modern Diller Birimi Muafiyet sınav sonucunda sınavına girdiği ilgili dersten A1 ve A2 notu ile başarılı olan öğrencilerin ilgili dersi almamaları / seçmemeleri; alıp seçtilerse, ekle-sil haftasında mutlaka bırakmaları gerekmektedir.
9. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavına girmeyen öğrencilerin notu 7 gün boyunca F2 olarak sistemde görünecek, ardından transkriptteki F2 notu öğrencinin genel not ortalamasını düşürmemesi için silinecektir. 
10. Modern Diller Birimi Muafiyet Sınavına girip 50’den az puan alan öğrencilerin notu 7 gün boyunca F3 olarak sistemde görünecek, ardından transkriptteki F3 notu öğrencinin genel not ortalamasını düşürmemesi için silinecektir. 

E. GENEL AÇIKLAMALAR II (EŞDEĞERLİK)

1Hazırlık Muafiyet/Yeterlik Sınavında A1, A2, A3, B1 ve B2 notu alan öğrenciler ile hazırlık eğitiminin sonunda A1, A2, A3, B1 ve B2 notu alarak başarılı olan öğrenciler, kendi eğitim ve öğretim programlarının birinci ve ikinci yarıyıllarında yer alan yabancı dil derslerinden (Güz Dersi İNG 111 ve Bahar Dersi İNG 112) (TIP Fakültesine Yönelik Yıllık İNG 113) aynı not ile muaf tutulurlar. 
2. Hazırlık Muafiyet/Yeterlik Sınavında B3 veya C1 notu alıp Hazırlıktan muaf olan öğrenciler 1. sınıf İngilizce derslerini (Güz İNG111, Bahar İNG 112; Tıp Güz İNG 113) almalılar ya da Modern Diller Biriminde yapılan muafiyet sınavına dersi ilk kez alacakları dönem başında ilgili tarihlerde başvuru yapıp katılmalılar.
3. Türkçe programlara kayıtlı öğrencilerden isteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar (65/100) yabancı dil hazırlık programında eğitimini gördükleri dildeki programda zorunlu olan yabancı dil derslerinden İNG 127-İNG 128 derslerinden ve ayrıca eğer zorunluysa İNG 237-İNG 238 aynı not ile muaf tutulurlar.
4. Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle son 3 yıl içinde TOEFL IBT sınavından en az 45 alan öğrenciler belgesini Fakültesi/Yüksekokul vasıtasıyla ibraz etmesi durumunda Zorunlu İngilizce derslerinden D notuyla (50/100) muaf tutulurlar. (Eş değerlik puanları için tıklayınız). (Sınav sonuç belgesi ile muaf tutulan öğrenciler eş değerlik verilen harf notunu yükseltmek amacıyla muafiyet sınavına giremezler.)

Hangi İngilizce dersinin hangi bölümlerde zorunlu olduğu görmek için tıklayınız. 
Hazırlık Sınıfını (Güz & Bahar) zorunlu tutan ya da isteğe bırakan bölümlerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Modern Diller Birimi