Mesaj için tıklayınız.
Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir ilk: Son üç yılda 9 kitap yayını
Kitaba ulaşmak için tıklayınız.
Müdürümüzden

                                                                                                                                        27 Mayıs 2024

            Sevgili Öğrencilerimiz,

Hazırlık sınıflarımızda Bahar Yarıyılı dersleri önümüzdeki hafta sona erecektir. Bir yıllık yabancı dil öğrenme serüveninizde azami yararı elde ettiğinizi umuyorum. Yüksekokulumuz İngilizce, Almanca ve Fransızca hazırlık birimlerinin başkanları, koordinatörleri ve öğretim görevlileri ile idari personelimiz yıl boyunca sizler için seferber oldular. Hepsine şahsım ve sizlerin adına içtenlikle teşekkür ederim.

Yabancı dil öğreniminin tıpkı ana dil gibi tek seferlik bir kazanım olmadığını aksine ömür boyu geliştirilmesi gereken bir süreç olduğunu hatırlatmak isterim. Bu nedenle, Yüksekokulumuzda kazandığınız yabancı dil bilgi ve becerilerinizi yabancı dilde sürdüreceğiniz mesleki eğitiminiz süresince de geliştirmelisiniz. Verilen derslerle yetinmeyip bireysel çabalarınızla süreci günlük hayatınızın ayrılmaz bir parçası olarak desteklemelisiniz. Mesleğinizi ana dilinizin yanı sıra bir yabancı dilde de yapabilecek duruma gelmeniz size ileride şüphesiz ek imkanlar sağlayacaktır.

Sevgili öğrencilerimiz, hazırlık eğitiminin üniversite yaşamında özel bir yeri vardır. Bir yıl boyunca her gün sınıf hocalarınız ve arkadaşlarınızla güzel anılar biriktirdiniz. Hayatınızın bundan sonraki döneminde bizlerle birlikte geçirdiğiniz günlerinizin sizlere özel bir değer kattığını umuyor, tüm süreçte gösterdiğiniz uyum için teşekkür ederim. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Önümüzdeki günlerde hazırlık sınıfı öğrencilerinin gireceği yeterlik sınavlarında ve Yüksekokulumuz Modern Diller Biriminden zorunlu ve seçmeli statüde yabancı dil dersi alan öğrencilerimizin gireceği genel sınavlarda herkese üstün başarılar dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

               

 

 

                                                                                                                                 19 Şubat 2024

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bahar Yarıyılı derslerimize bugün başladık. Şimdi önünüzde bir önceki dönemde elde ettiğiniz yabancı dil bilgi ve becerilerinizi geliştirmek üzere iyi değerlendirmeniz gereken bir dönem daha var. Yüksekokulumuzun çok değerli ve alanlarında yetkin hocalarından yabancı dil öğrendiğinizin bilinci içinde, size sunulan imkândan azami derecede faydalanmak için öğrenmeye açık ve olabildiğince motive bir şekilde derslerinizi takip etmenizi öneririm. Her bir gün ve her bir ders saatinde bir serüvenin aktörleri olarak, paylaşımcı bir anlayışla sınıf içinde oluşturacağınız sinerji hem hocalarınızın hem sizlerin motive olmasında en önemli etken olacaktır. Yabancı dil öğreniminde günlük tekrar ve ödev yapmak öğrenmenin pekişmesi açısından vazgeçilmez bir faktör olduğunu da hatırlatmak isterim. Ayrıca, biriminizce planlanan ders dışı faaliyetlere de aktif şekilde katılmanız birikimlerinize ayrı bir değer katacağını unutmayınız.

Belirlenen sınıf ve birim temsilcisi arkadaşlarınız aracılığı ile bağlı olduğunuz birim başkanlıklarına ve müdürlüğümüze görüş, talep ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Bu kapsamda uyguladığımız anketlere de eksiksiz katılmanızı bekliyoruz. Yüksekokulumuz binasına gün içinde yoğun bir giriş çıkış trafiği olmaktadır. Bu nedenle; sınıflarımızın, koridorlarımızın ve tuvaletlerimizin temiz ve hijyen koşullarına uygun şekilde kullanımı için her birinizin titizlik göstermesini rica ediyorum.

Dönem boyunca sınıf hocalarınız ve arkadaşlarınızla birlikte verimli ve keyifli günler geçirmenizi dilerim. 

Sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

                                                                                                                         9 Ekim 2023

Sevgili Hazırlık Sınıfı Öğrencilerimiz,  

Aramıza katılan yeni Hacettepeliler olarak her birinizi içtenlikle tebrik ediyorum. Bu büyük ailenin parçası olmanın ayrıcalığını hem eğitiminiz esnasında hem de daha sonraki mesleki yaşamınızda fazlasıyla yaşayacağınızı şimdiden bilmenizi isterim. Hazırlık eğitimi üniversite yaşamında özel bir yere sahiptir. Burada hocalarınız ve sınıf arkadaşlarınızla biriktireceğiniz anıların izleri uzun yıllar hafızalarınızda kalacaktır.

2023-2024 Akademik Yılı hazırlık sınıfı derslerine başladık. 3 Ekim tarihinde yaptığımız oryantasyon programında sizleri burada nasıl bir sürecin beklediğini ayrıntılı şekilde dile getirdik. O buluşmada gerek benim gerekse bağlı bulunduğunuz birim başkanlıklarının işaret ettiği tespit ve beklentilere azami katılım sağlamak için elinizden geleni yapmanızı bekliyoruz. Size sunulan imkânın farkında olarak bu süreçten azami yararı elde etmek için öğrenmeye açık bir şekilde okula gelmenizi öneriyorum.

Akademik yıl boyunca en verimli şekilde yabancı dil öğrenmeniz için gerekli planlamaları yaptık.  Bu sürecin başarılı bir şekilde geçmesi için en önemli etken, sınıf hocalarınız ve arkadaşlarınızla birlikte oluşturacağınız sınıf içi dayanışmacı etkileşim olacaktır. Bunun sağlanması durumunda her bir dersten keyif aldığınızı göreceksiniz. Ayrıca, derslere ek olarak düzenlenecek olan etkinliklere katılım göstermeniz öğrenme sürecinize büyük katkı sağlayacaktır.

Görüş, öneri ve sorularınızı sınıf hocalarınız veya sınıf temsilcileriniz üzerinden bağlı bulunduğunuz birim başkanlığına iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizlerin de görüşlerini almak üzere yeri geldiğinde anket uygulamaları da yapacağız.

Sizlerden özel bir ricam da binamızdaki sınıfların, tuvaletlerin ve ortak mekanların kullanımında azami özen göstermenizdir.

Yabancı dil öğrenme serüveninizde sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Sevgilerimle.

Dr. Öğr. Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

 

 

                                                                                                                                                31 Mayıs 2023 

Sevgili Öğrencilerimiz,

Yaşadığımız büyük deprem nedeniyle Bahar Dönemi derslerimizi ağırlıkta çevrimiçi olarak yürütmek durumunda kaldık. Yüksekokul olarak tüm akademik, idari ve teknik imkanlarımızı seferber ettik. Pandemi döneminde elde ettiğimiz deneyimleri de devreye sokarak sizlerin öğrenim ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak için gerekli önlemleri aldık. Bu süreçte herkes üzerine düşeni yaptı. İdarecilerimizin, hocalarımızın ve siz öğrencilerimizin gösterdiği dayanışmacı anlayış için herkese teşekkür ederim.

Akademik yılın sonuna geldik. Bildiğiniz gibi Yüksekokulumuzun sorumluluğunda olan gerek hazırlık gerekse hazırlık sonrası yabancı dil derslerinin tüm dönem sonu yeterlik, genel ve bütünleme sınavları çevrimiçi olarak yapılacaktır. Bu sınavlar için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Bu hususta lütfen web sayfamız üzerinden ilgili birimlerimizin yapacağı duyuruları takip ediniz.

Sevgili Hazırlık Sınıfı Öğrencilerimiz,

Güz döneminde yüz yüze başladığınız hazırlık eğitimini bizler de sizin gibi aynı düzende bitirmeyi arzuluyorduk. Her şeye rağmen bir yıllık yabancı dil hazırlık eğitimi sonunda bundan sonraki mesleki eğitimlerinizde değerlendirebileceğiniz iyi bir altyapı oluşturduğunuzu düşünüyorum. Eminim ki burada sınıf hocalarınız ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz bu özel dönemde biriktirdiğiniz hatıraların izleri hayatınızda özel bir yer tutacaktır. 

Yüksek öğrenim serüveninizin başarı ve mutluluk içinde geçmesini ve gelecekte her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

İçten sevgilerimle,

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                                                                                                                                                   23 Şubat 2023

Sevgili Öğrencilerimiz,   

Milletçe üzüntülü ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmak üzere hep birlikte seferber olduk. Dayanışmamızı güçlü tuttuğumuz sürece, bu sıkıntılı günleri de atlatacağımıza olan inancım tamdır. Bu vesileyle, vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.

Bugünlerde en öncelikli görevimiz, deprem bölgesinde olan ve bölgeden diğer illere geçen öğrencilerimizle ilgilenmektir. Her bir öğrencimizle irtibat halindeyiz, onların ihtiyaçlarına çareler bulma çabası içindeyiz. Bölgede kalan veya başka illere giden öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarında müdürlüğümüze, bağlı olduğu birime veya sınıf hocalarına başvurmasını rica ediyorum. Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz bu kapsamdaki öğrencilerimize yönelik bir dizi destekleyici ve kolaylaştırıcı önlem ve girişimlerde bulunuyor ve süreç içinde bunlara yenileri eklenecektir.

Bahar Döneminde Yüksekokulumuzda verilen derslerin tamamı 27 Şubat Pazartesi günü çevrimiçi olarak başlayacaktır. Bu konudaki hazırlıklarımızı süratle tamamlamak üzereyiz. Yüksekokulumuzda bu konuda pandemi döneminde elde ettiği deneyimlerden yararlanarak en pratik düzeni oluşturduk. Web sayfamız üzerinden ve bağlı olduğunuz birim başkanlığı üzerinden yapılacak duyuruları titizlikle takip etmenizi bekliyoruz. Derslere düzenli katılımınızın yanı sıra derslerde kameralarınızı açık tutmanız en öncelikli beklentimizdir. Bu hususun yabancı dil öğrenmenin kendine özgü atmosferi açısından önemini ve sınıf hocalarınıza bir saygı göstergesi olacağını hatırlatmak isterim.

Bildiğiniz gibi tüm öğrencilere bu dönem için talep etmeleri durumunda kayıtlarını dondurma hakkı verilmiştir. Ancak hazırlık eğitimi yıllık olduğundan bu imkândan yararlanmanız halinde ancak gelecek akademik yılda tekrar eğitime başlayabilecek ve bu yıl yapılacak olan yeterlik sınavlarına giremeyeceksiniz. Depremden etkilenen illerde kayıtlı öğrencilerimize senato kararıyla ek bir hak verilmiştir: Hazırlık eğitimini kendi imkanlarıyla yürütmek isteyen öğrencilere yönetmelik hükmü gereği derslere katılmamak yönünde izin verilebilmektedir. Bu imkândan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz bu hakkı Bahar Döneminde de kullanabileceklerdir. Kaydınızı dondurmak veya öğreniminize kendi imkanlarınızla devam etmek istiyorsanız, en geç 17 Mart tarihine kadar dilekçe ile Yüksekokulu Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Diğer bir husus: Deprem bölgesindeki bazı öğrencilerimizin birinci dönem sonu itibariyle yeterlik sınavına girme talepleri olmuştur. Hazırlık eğitimi yıllık olduğu için böyle bir talebi karşılayamıyoruz. Bu öğrencilerimizin yukarıda bahsettiğim imkândan yararlanmaları daha doğru olacaktır.

Şimdilik sizi okulumuzda göremeyeceğimiz için bizler de çok üzgünüz. Ama olabilecek önlemleri alıp dayanışma içinde kalarak bu süreci de birlikte en verimli şekilde geçirmek için hepinizin desteğini bekliyoruz. Bu süreçte Üniversitemizin tüm ortak mekanları açık olacaktır, Ankara’da bulunan öğrencilerimizi zaman buldukça okulumuza uğramalarını öneririm.

İçten sevgilerimle,

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                             14 Kasım 2022

Sevgili Hazırlık Sınıfı Öğrencilerimiz,

Bu akademik yılda sizlere hitap edeceğim bu ikinci iletimde biraz daha uzunca yazıp sizlerle bir hasbihal yapmak istiyorum. Başlıklar halinde değineceğim bazı konularda her birinizden gerekli ilgi ve desteği alacağımızdan eminim. Yüksekokul yönetimi adına ben de sizlerin buradaki hazırlık eğitimden en azami yararı elde etmeniz için gerekli önlemleri aldığımızı ve gerektiğinde iyileştirmeler yapacağımızı bilmenizi istiyorum.

Yüksekokulumuzda almakta olduğunuz yabancı dil hazırlık eğitiminin beklentileriniz çerçevesinde yürüdüğünü umuyorum. Yabancı dil bilgi ve becerilerinizi geliştirmek için size sunulan imkânın bilincinde olarak azami faydayı elde etmek için iradeli davranıp zamanı iyi kullanmanızı tekraren öneriyorum. Yüksekokul yönetimi ve tüm akademik ve idari çalışanlar olarak öngördüğümüz hedefler ve aldığımız önlemler çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Süreç ile ilgili ayrıntılı tüm bilgileri Öğrenci Bilgilendirme Kitabında bulabilirsiniz.

Hazırlık eğitimine başladığınız günden bu yana geçen süre ve dönemin kalan kısmı için bir ara değerlendirme yapmak istiyorum. Teneffüs aralarında fırsat buldukça sizlerle sınıflarınızda veya koridorlarda ayaküstü olsa da buluştuğumu biliyorsunuz. Bu buluşmalardaki sohbetlerimizde sizden yansıyanlar ve kendi gözlemlerim doğrultusunda gerekli notlarımı alıyorum. Bu ziyaretlerimi yıl boyunca sürdüreceğim. Öğretim yapılan hiçbir yerde her şey elbette ki en ideal noktada olamaz ama sizlere sunduğumuz öğretim ortamı ve özellikle de sınıflarınızda ders veren öğretim görevlileri ile ilgili olumlu düşünceleriniz beni her defasında çok memnun etmektedir. Okul olarak en güçlü yönümüzün bu nokta olduğunu büyük bir gururla söyleyebilirim. Ama Hacettepeliler olarak hem bizlerin hem de siz öğrencilerimizin daha başarılı olma ihtiyacı içinde olması gerektiğini de vurgulamak isterim.

Aşağıda başlıklar halinde paylaşacağım hususlarda Yüksekokulun iç paydaşları olarak hepimizin ortak hareket etmesi durumunda huzurlu ve verimli bir akademik yıl geçireceğimizden emin olabilirsiniz.

Öğretim düzeni ve derslere devam: Yüksekokulumuzda oluşturduğumuz öğretim düzenine hepimizin birlikte sahip çıkması gerekiyor. Bu doğrultuda biriminizin ve hocalarınızın yönlendirmelerine uymanızı bekliyoruz. Akademik yıl içinde neredeyse her gün göreceğiniz derslerden azami yararı sağlamalısınız. Derslere düzenli ve etkin katılımın yanı sıra günlük yapacağınız tekrarlarla dil düzeyinizi olabilecek en üst seviyeye çıkarmak için çaba sarf etmelisiniz. Eğlenerek öğrenmek ilkesi doğrultusunda bu bir yılı bir serüven şeklinde lehinize çevirmeyi becermelisiniz. Bu kapsamda derslere ek olarak düzenlenen destekleyici sosyal faaliyetlere de azami düzeyde katılmanızı bekliyoruz. Devamsızlıklarınız aylık periyotlarla bildirilmektedir, daha sonra bir sıkıntı yaşamamanız için şimdiden bu konuda titizlik göstermenizi öneririm.

Derslere giriş ve çıkışlar: Yüksek öğrenci sayıları nedeniyle binamızı ve sınıflarımızı en efektif şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Yüksekokulumuzda derslere giriş ve çıkışların zamanında yapılması, teneffüs saatlerine titizlikle uyulması arzulanan öğrenim çıktılarına ulaşmada önemli bir etkendir. Bu konuda sadece bireysel değil sınıfça hareket etmenizde ortak yarar vardır. 

Sınıf ve birim temsilcileri: Yakın zamanda sınıf ve birim öğrenci temsilcilerinizi seçeceksiniz. Bu arkadaşlarınız üzerinden her türlü akademik, teknik ve idari konuda beklenti ve önerilerinizi bağlı olduğunuz Birim Başkanlığına iletebilirsiniz. Temsilci arkadaşlarınızla tüm süreç içinde periyodik toplantılar düzenleyeceğiz. Etkileşimli bu düzenin yanı sıra bireysel olduğunu düşündüğünüz her konuda da bağlı olduğunuz Birim Başkanlığına, ilgili Müdür Yardımcılığına ve bizzat bana çekinmeden başvurabilirsiniz.

Temizlik ve hijyen: Sahip olduğumuz tüm imkânları en etkili şekilde kullanarak binamızı, sınıflarımızı ve lavabolarımızı azami temizlikte tutmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda tuvaletlerimizde her daim havlu ve tuvalet kâğıdı ile sabun bulundurulmaktadır, sınıflarımız her hafta en az iki kez temizlenmektedir, koridorlarımızda dezenfekte otomatları bulundurulmaktadır. Tüm bu önlemlerin yanı sıra hepimiz ortak yaşamın gerektirdiği kurallarda titizlikle hareket etmeliyiz.

Dönem sonu anket uygulamaları: Her iki dönem sonunda Yüksekokulumuzdaki konu ve süreçlerle ilgili sizlerin görüşlerinizi uygulayacağımız anketlerle tespit edeceğiz. Anket sonuçlarına ve diğer tespitlere göre gerekli güncellemeler yapılacaktır. Uyguladığımız anketlerin sonuçlarını her defasında web sayfamızda şeffaf bir şekilde paylaşacağız. Bu nedenle anketlere katılımınızın en üst düzeyde olmasını bekliyoruz.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) hizmeti: Yüksekokulumuz bünyesinde 2.katta tam gün hizmet veren PDR hizmetinden her zaman yararlanabilirsiniz. Bu hizmet kapsamına giren bireysel konularda bireysel danışma hizmeti verildiği gibi, hepinizi ilgilendiren bazı ortak konu ve sorunlarda da yıl içinde bilgilendirmelerde bulunulacaktır.

Her gününden keyif almanız temennisiyle yabancı dil öğrenme serüveninizde başarılar dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

                                                                                                                                                 30 Eylül 2022

Sevgili Öğrencilerimiz,

Öncelikle hepinizi üniversiteye giriş sınavında gösterdiğiniz başarı için tebrik ediyorum. Ülkemizin öncü üniversitelerinden Hacettepe’ye hoş geldiniz.

Yabancı dil hazırlık eğitimine önümüzdeki pazartesi günü itibariyle başlıyoruz. Pandemi koşulları nedeniyle neredeyse üç yıldır çevrimiçi ve karma eğitim şeklinde yürüttüğümüz derslerimizi bu akademik yılda nihayet yüz yüze yürütecek olmamızın sizler gibi biz de mutluluğu içindeyiz.

Bizimle birlikte geçireceğiniz bu bir yılda, bir taraftan yabancı dil öğrenirken diğer taraftan da Üniversitemizin kültürüne alışacaksınız. Yabancı dilin mesleki geleceğiniz için taşıyacağı önem açısından bu bir yıldan en azami verimi almak için planlı ve yüksek bir enerjiyle çalışmanızı bekliyoruz. Bu imkân kolay elde edilmiyor ve sizler bu fırsatı yakalamış ender öğrencilerdensiniz. Yüksekokulumuzda zengin ders içerikleri ve çağdaş yabancı dil öğretim yöntem ve teknikleriyle hazırlanmış müfredatlar eşliğinde alanlarında yetkin öğretim sorumlularından yabancı dil öğreneceksiniz. Sınıf hocalarınızın ve bağlı olduğunuz birimin yönlendirmelerine uyum gösterdiğiniz sürece keyifli ve verimli zaman geçireceğinizi bizzat göreceksiniz. Yabancı dil öğrenme süreci kendi içinde bir serüvendir, sizler de bu serüvenin bir paydaşı olarak burada geçireceğiniz zamanı değerli kılabilirsiniz. Bu çerçevede derslerimizin yanı sıra düzenleyeceğimiz destekleyici faaliyetlere de katılmanızı öneriyorum.

Bu yıl uygulayacağımız eğitim-öğretim planlarımızı tamamladık. Yaptığımız planlamaların başarılı olması için sizlerin de süreçlere etkin katılımı ve katkısı yıl sonunda elde edeceğimiz başarıda büyük rol oynayacaktır. Tüm hazırlık eğitimi sürecinizi en ayrıntısına kadar anlatan Öğrenci Bilgilendirme Kitabı’nda gerekli olacak tüm bilgiler mevcuttur. Sizlerden hak ve yükümlülüklerinizin farkında olarak hareket etmenizi bekliyoruz. Derslerimizde orijinal ders kitapları kullanılacaktır. Bu noktada hepinizden gerekli hassasiyeti bekliyoruz. Ani gelişen durumlarda sınıf hocalarınız üzerinden biriminize başvurabilirsiniz. Yakın zamanda seçeceğiniz sınıf temsilcileri, birim ve Yüksekokul temsilcileri aracılığıyla da genel görüş ve beklentilerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan ve gün boyu hizmet veren Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ünitesinden ihtiyaç durumunda yararlanabilirsiniz. İlgili ünitemiz sizleri özel ve genel bazı konularda yıl boyunca bilgilendirip destekleyecektir.

Pandemi koşulları açısından daha olumlu bir konumda olmamıza rağmen sizlerden mesafe ve hijyen konusunda titizliğinizi sürdürmenizi bekliyoruz. Yüksekokulumuz binasında hijyen ve temizlik konularında aldığımız önlemleri bu yılda aksatmadan sürdüreceğiz. Tuvaletlerimizde sürekli olarak sabun, havlu ve tuvalet kâğıdı bulunacaktır. Koridorlarımızda bulunan dezenfektasyon makinelerini düzenli olarak kullanmanızı bekliyoruz. Ayrıca binamızın içini düzenli olarak dezenfekte etmeye devam edeceğiz.

Hazırlık sınıfında hocalarınız ve sınıf arkadaşlarınızla oluşturacağınız sıcak ve dayanışmacı ortam sayesinde unutulmaz anılar biriktirmenizi umuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Hacettepeli olmanın keyfini çıkararak başarılı bir yıl geçirmenizi dilerim. 

İçten sevgilerimle.

 Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

 Yüksekokul Müdürü

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                            20 Mayıs 2022

27 Eylül 2021 tarihinde başladığımız hazırlık sınıfı derslerimizi bugün itibariyle sonlandırmış olacağız. Tüm akademik yıl boyunca Yüksekokulumuzun gerek Almanca, Fransızca ve İngilizce Hazırlık Birimleri gerekse Modern Diller Birimi bünyesinde yer alan yabancı dil derslerinde planladığımız hedeflere ulaşmada başarılı olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bu başarıda siz sevgili öğrencilerimizin gösterdiği çalışkanlık, özveri ve destek için teşekkür ederim. Üniversitemizde öğrenim gören tüm öğrencilerimizin yolu hazırlık sınıfı veya sonrasındaki yabancı dil derslerinde Yüksekokulumuzla yolları kesişmektedir. Biz her aşamada Hacettepe saygınlığı ve kalitesine uygun ders içerikleri hazırlayıp uygulamayı gözetiyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Hazırlık sınıflarında önümüzdeki hafta bir yıllık emeğinizin karşılığını alacağınız yeterlik sınavlarını uygulayacağız. Hepinize söz konusu sınavlarda üstün başarılar dilerim. Geçen süreçte elde ettiğiniz yabancı dil bilgi ve becerilerinizde en büyük katkıyı sınıf hocalarınızın sağladığını vurgulamak isterim. Onların sayesinde neredeyse hayatı farklı bir dilde daha anlatma imkanına kavuştunuz. Şahsen ve sizin adınıza Yüksekokulumuzda çalışan tüm hocalarımız ile etkin bir koordinasyonu sağlayan birim sorumlularına yıl boyunca sarf ettikleri emekleri için içten teşekkür ederim.

Umarım Yüksekokulumuzda geçirdiğiniz bir yıllık sürede güzel ve unutulmaz anılar biriktirmişsinizdir. Burada elde ettiğiniz yabancı dil birikiminin avantajı ve Hacettepeli olmanın ayrıcalığı ve kalitesi ile önümüzdeki akademik yılda başlayacağınız mesleki eğitiminizde de başarılarla dolu yıllar geçirmenizi dilerim.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

Yüksekokul Müdürü

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

                                                                                                                                                                              29 Nisan 2022

Akademik yılın sonuna yaklaşıyoruz. 5-6 Mayıs günlerinin de tatil edilmesiyle dokuz günlük bir dinlenme dönemi geçireceksiniz. Tatil dönüşü 9 Mayıs itibariyle iki hafta daha öğretime devam edeceğiz ve kısa bir süre sonra da yıl boyunca sarf ettiğiniz emeğin karşılığını alacağınız yeterlik sınavlarına gireceksiniz. Şimdiden üstün başarılar dilerim.

Eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları tekrar etmeniz için önünüzdeki tatil günlerinin iyi bir fırsat yarattığını düşünüyorum. Dinlenmenin yanı sıra sınıf hocalarınızın da yapacağı yönlendirmelere uyarak verimli bir çalışma planı oluşturmanızı öneririm.

Akademik yıl başlangıcından bu yana uyguladığımız eğitim-öğretim düzenine ve aldığımız salgın önlemlerine uymada gösterdiğiniz özveri için tekrar teşekkür ederim. Akademik yılın geride kalan kısmında da aynı tutumun devam edeceğinden eminim.

Şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik eder, aileniz ve sevdiklerinizle güzel günler geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle.

 

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                 7 Şubat 2022

Dönem arası tatilinizin güzelliklerle geçmiş olduğunu umut ederim. Hazırlık eğitimine Bahar Yarıyılında da karma öğretim düzeninde devam edeceğiz. Güz Yarıyılına göre bazı küçük çaplı güncellemelerde bulunduk. Bu çerçevede; yüz yüze ders saatlerini az da olsa artırırken, çevrimiçi ders saatlerini de o oranda indirdik. Fiziki imkanlarımızı verimli kullanmak açısından 60 ve 40 dakikalık ders düzeni oluşturduk ve sınıf başına düşen öğrenci sayılarını indirdik. Teneffüs süresini 15 dakikaya çıkardık. Devamsızlık durumunuz her ay sonu itibariyle sınıf hocalarınız tarafından açıklanacaktır. Ara sınavlar bu yarıyılda yüz yüze yapılacaktır. Çevrimiçi derslerde kameralarınızı açık tutmanız yönündeki ricamı bu defa da tekrarlayarak, bunun sınıf içi etkinliğe yapacağı katkıyı küçümsememenizi ve hocalarınıza karşı bir saygı unsuru olduğunu vurgulamak isterim.

Sevgili Öğrencilerimiz, Yüksekokulumuzdaki yabancı dil öğrenimi süreciniz açısından önemli bir eşiktesiniz. Birinci yarıyılda elde ettiğiniz kazanımların üzerine bu yarıyılda ekleyeceğiniz bilgi ve becerilerle önünüzdeki yılları şekillendireceksiniz. Size sunulan bu imkânı en iyi şekilde değerlendirerek her bir dersinizi önemsemenizi ve günlük tekrar çalışmalarınızı aksatmamanızı önemle hatırlatırım.

Sevgili Öğrencilerimiz, tüm hazırlık birimlerinde ortak olarak uygulanacak eğitim-öğretim düzenlemeleri ile salgın nedeniyle Yüksekokulumuz bina ve sınıflarında alınan önlemlere azami titizlikle uymanızı rica ediyorum. Her iki konuda da hep birlikte göstereceğimiz özveri ve dayanışma başarılı olmamızın temel belirleyicisi konumundadır. 

Sağlık ve başarı içinde sınıf hocalarınız ve arkadaşlarınızla birlikte güzel ve mutlu günler dilerim.

Sevgilerimle.

Dr.Ör.Üyesi Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                      7 Ocak 2022

Güz Dönemini tamamladık, Yüksekokulumuza alışmış ve yabancı dil öğrenme serüveninizde yol almış olduğunuzu umuyorum. Bu süreçte öğretim düzenimize ve aldığımız pandemi önlemlerine uymada gösterdiğiniz titizlik için tekrar teşekkür ederim. Hep birlikte derli toplu bir görüntü sergilediğimizi düşünüyorum. Bu hafta sonu itibariyle başlayacak olan bir aylık dönem arası tatilinizin keyfini çıkarmanızı dilerim. 

Hazırlık eğitiminde önümüzdeki Bahar Döneminde de Güz Dönemine benzer karma öğretim düzeninde devam edeceğiz. Elde ettiğimiz deneyim ve tespitlere bağlı olarak ufak tefek güncellemelerde bulunacağız. Bu çerçevede dönem sonu itibariyle tarafınıza gönderilen anketi titizlikle doldurmanızı bekliyoruz. Yapacağımız güncellemeler, öngörülen öğretim hedefleri doğrultusunda sizlerin azami yararı sağlamanıza yöneliktir.  

Yabancı dil öğreniminde tekrar yapmanın önemini hatırlatarak, özellikle bu uzunca tatil döneminde hocalarınızın yönlendirmesi doğrultusunda zamanınızın bir kısmını ilk dönem öğrendiğiniz konuların tekrarı için ayırmanızı öneririm.

Yeni yılda size ve sevdiklerinize güzel günler dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep Özbay

YDYO Müdürü

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                     11 Kasım 2021

Hazırlık eğitiminde derslerimize planladığımız şekilde devam ediyoruz. İlk birkaç hafta içinde kur ve sınıflar bazında yaptığımız küçük çaplı bazı güncellemelerle düzenimizi netleştirdik. Geçen süreçte okulunuza, hocalarınıza, sınıf arkadaşlarınıza ve derslerinize ısındığınızı umuyorum. Bizler de sizler gibi yüzyüze öğretimi ne kadar özlemiş olduğumuzu fark ettik.

Yüksekokulumuz genelinde ve sınıflarımızda aldığımız pandemi önlemlerine titizlikle uyduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Çok şükür, sıkıntılı bir durum yaşamadık. Hep birlikte bu noktada iyi bir duruş sergilediğimizi düşünüyorum. Ancak henüz pandemi koşullarında değişen bir durum olmadığından bu titizliğimizi sekteye uğratmadan sürdürmeliyiz. Kendiniz için göstereceğiniz titizliğin yanı sıra ortak alanlarda ve sınıf ortamında da gereken özeni göstermenizi bekliyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz, yabancı dil öğretimi sürecinde öğrencinin başarısında derslere aktif katılımı belirleyici konumdadır. Bu çerçevede her birinizden hocalarınız adına bir ricam var: Çevrimiçi dersleri kameralarınız açık bir şekilde takip etmenizi bekliyoruz. Bunun planladığımız eğitim hedeflerine ulaşılmasına ve sınıf içi etkinliğin geliştirilmesine yapacağı katkıyı küçümsemeyiniz. Ayrıca, bu ricamın hocalarınıza gösterdiğiniz saygının somut bir göstergesi olduğu düşüncesindeyim. Henüz yeni başladığınız hazırlık eğitiminizde bir yıl boyunca neredeyse her gün birlikte olacağınız hocalarınız ve sınıf arkadaşlarınızla oluşturacağınız sinerji ile güzel anılar biriktireceksiniz. Esas olan, size sunulan imkânın farkında olarak zamanı en verimli şekilde geçirmektir. Bu hususu bir idareci olmaktan çok, sizlerden beklentisi olan bir yurttaş olarak dile getirdiğimi bilmenizi isterim.

İçten sevgi ve başarı dileklerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep Özbay

YDYO Müdürü

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                       27 Eylül 2021

Ülkemizin en önde üniversitelerinden Hacettepe’ye hoş geldiniz.

Üniversiteye giriş sınavında gösterdiğiniz başarı için hepinizi ayrı ayrı tebrik ederim. Bizimle birlikte geçireceğiniz bir yıl içinde alacağınız yabancı dil hazırlık eğitimiyle bundan sonraki yıllarınızın da temelini atacaksınız. Biz, sizler için çok yönlü ve kapsamlı program içeriklerimizi hazırladık. Alanlarında yetkin ve deneyimli hocalardan yabancı dil eğitimi almanın ayrıcalığını yaşayacaksınız. Sizlerin de bu süreci en iyi şekilde değerlendirip derslere azami ilgi ve katılım göstererek başarılı olacağınıza inanıyorum. Bu akademik yılda karma (yüz yüze ve çevrimiçi) bir öğretim düzeni uygulayacağız. Özellikle yüz yüze yapılacak derslerde birim başkanlıklarının ve sınıf hocalarınızın beklenti ve yönlendirmelerine titizlikle uymanızı rica ediyorum. Salgın süreci gösterdi ki bundan böyle çevrimiçi uygulamalar eğitim-öğretimin önemli bir bileşeni olarak kullanılacaktır.

Bilgilendirme El Kitabında bulacağınız ayrıntılı bilgilerle bir yılınızı nasıl geçireceğinizi gözünüzde canlandırabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan tüm konularda bağlı bulunduğunuz hazırlık birimi yöneticileri ile sınıf hocalarınız sizlere gerekli destekleri sağlayacaklardır.

Sevgili öğrencilerimiz, yabancı dil öğrenme süreci aslında alışık olduğumuz hayatı bir başka dilde yeniden canlandırma serüvenidir. Bu serüveninizde hep birlikte sağlık içinde keyifli ve verimli bir zamanı paylaşmak için moral ve motivasyonunuzu her daim yüksek tutmanızın başarılı olmanızda belirleyici etken olacağını bilmenizi isterim. Hayatınızda belki bir daha bu kadar yoğun bir tempoda yabancı dil öğrenme fırsatı bulamayacaksınız. Bu nedenle, Hacettepeli ayrıcalığıyla önünüzdeki bir yılda azami yararı elde etmek için zamanı iyi kullanmanızı öneririm. Yüksekokulumuz binası ile sınıflarında salgına karşı kapsamlı önlemler aldık. Bu hususta da her birinizin titizlik göstererek desteğini bekliyoruz.

Yüksekokulumuz akademik ve idari çalışanları adına başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmenizi dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

 

                                                                                                                                                   28 Mayıs 2021

Sevgili Öğrencilerimiz,

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılının sonuna doğru yaklaşıyoruz. Sizleri mesleki eğitimlerinize donanımlı bir şekilde hazırlamak için Yüksekokulumuzun akademik ve idari personelinin yıl boyunca azami özveri ve hassasiyet gösterdiğini bilmenizi isterim. Yüz yüze olamasa da çevrimiçi ortamda hocalarınız ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte belki de çok özel bir dönem geçirdiniz. Belki yüksek öğrenime yeni başlayan bir öğrencinin arzuladığı sosyalleşme olanaklarından mahrum kaldınız. Güzel yerleşkemizin ekolojik ortamını, derslere giriş çıkışlarda ve her teneffüste sergilenen o canlı etkileşimi yaşayamadınız. Bunlar büyük oranda telafi edilebilecek hususlardır, esas olan tüm olağanüstü etkenlere rağmen eğitiminizin sekteye uğratılmadan devam ediyor olmasıdır. Hem ülkesel hem de küresel ölçekte bakıldığında, Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz genelde doğru yapılanma ve kararlarla bu süreci başarıyla sürdürmüştür.

Hocalarınızın yönlendirmesiyle mevcut şartlara rağmen yabancı dil öğrenme sürecinin destekleyici etkinliklerini de olabildiğince yerine getirmeye çalıştınız. Bu çerçevede yıl içinde derslere ek olarak düzenlenen öykü yazma, şarkı söyleme ve münazara yarışmalarında, dergi hazırlama ve diğer etkinliklerde yer alan öğrencilerimizi ve onları cesaretlendiren hocalarımızı içtenlikle tebrik ederim. Dil öğrenme sürecinde bu türden çalışmaların kalıcı öğrenmeye katkısı tartışılmazdır. Böylece bu bir yıllık uzaktan öğretim sürecinde sizler ve de bizler özel bir deneyimi paylaşarak bir birikim elde ettik. 

Bugünlerde Genel sınavların ve Yeterlik sınavlarının heyecanı içindesiniz. Bir yıllık emeğin karşılığı olacak olan bu sınavlarda hepinize üstün başarılar dilerim. Çevrimiçi yapılacak olan sınavlar için tüm önlemlerimizi aldık. Sizlerden sadece hedeflediğiniz başarıyı elde etmeye odaklanmanızı bekliyoruz.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                                                                   26 Şubat 2021

Sevgili Öğrencilerimiz,

Salgın koşullarının devam etmesi nedeniyle Bahar Dönemi derslerine de uzaktan öğretim düzeninde devam edeceğiz. Böylece, sizlerle muhtemelen sınıf ortamında yüz yüze gelemeden bu yılı tamamlamış olacağız. Ancak telaşa kapılacak bir durum söz konusu değildir. Hazırlık sınıfları için aldığımız önlem ve geliştirdiğimiz içerik düzenlemeleriyle sizleri olabildiğince donanımlı bir şekilde mesleki eğitimlerinize hazırlamaya çalışıyoruz. Güz Dönemi sonunda sizlere uyguladığımız kapsamlı bir anketin sonuçlarına göre bir önceki döneme oranla daha başarılı bir durumda olduğumuzu tespit ettik. Bazı hususlarda gerekli güncelleme ve iyileştirmelerde bulunacağız. Anket sonuçlarını web sayfamızda paylaştık. Amacımız, önümüzdeki dönemde de hep birlikte başarılı bir sonuç almaktır. 

Bu dönemin başlangıcında sizlerin sistem üzerinden onayladığı “Uzaktan Eğitim Onay ve Beyan Formu” hepimize özellikle derslerin yürütülmesi ve sınavların uygulanması konularında ortak hareket etme olanağı sunmaktadır. Bu beyanın gereklerini yerine getirme hususunda hepinizin azami desteğini bekliyoruz. Sınıf hocalarınızın yönlendirme ve beklentilerine uymada göstereceğiniz titizlik, sınıf içi etkinliğini ve her birinizin doğrudan başarısını yükseltmeye büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bir önceki yazımda belirttiğim “Öğrenen Özerkliği El Kitabı”nı sizlerin kullanımına sunduk. Bu kaynaktan bolca yararlanmanızı öneririm.

Sevgili Öğrencilerimiz, Yüksekokulumuzun tüm birimleri ve hocaları, koşullar ne olursa olsun, sizlere en verimli öğretim ortamını sağlamak için yoğun bir çaba içindedirler. Sizlerle çevrimiçi ortamda tanıştık ve bu şekilde de sizleri yıl sonunda uğurlayacağız gibi görünüyor. Bu durum hepimizde bir burukluk yaratsa da, zamanı ve sunulan öğretim olanaklarını verimli kullanarak azami yararı elde etmeye odaklanmak gerekir. Her bir derste (oturumda) öğrenebileceğiniz içeriği önemsemeniz halinde, yıl sonunda öngördüğünüzden de daha iyi bir düzeyde olduğunuzu fark edeceksiniz. 

Bahar Döneminin hepimiz için sağlıklı ve başarılı geçmesini dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr. Üyesi  Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

                                                                                                                              30 Aralık 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,

Güz Döneminin sonuna yaklaştık. 18 Ocak 2020 tarihi itibariyle de yaklaşık bir aylık bir tatile girmiş olacaksınız. İlk günlere oranla sürece daha da uyum sağladığınızı ve arzuladığınız öğrenme hedeflerine doğru ilerlediğinizi umuyorum. Salgın nedeniyle uzaktan öğretime ne kadar daha devam edileceğini sizler gibi bizler de öngöremiyoruz. Ancak olası gelişmelere göre gerekli önlemleri alıp sizlere en uygun öğrenim düzenini sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Dönem başında bu yıl hazırlık eğitiminde uygulayacağımız ortak kararlarımızı sizlerle paylaşmıştık. Söz konusu kararlara uymada gösterdiğiniz ciddiyet için teşekkür ederim. Böyle bir süreci gerçekten de birlikte hareket ederek daha yaşanılır kılabiliriz. Elbette hepimiz için beklenmeyen özel durumlar gelişebilmektedir. Böylesi durumlarda öncelikle sınıf hocalarınız ve bağlı bulunduğunuz birim başkanlıkları üzerinden sıkıntı ve taleplerinizi iletmenizi bekliyoruz. Salgın süreci uzadıkça psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti ihtiyacı da artabilmektedir. Yüksekokulumuzda sizlerin bu kapsamdaki ihtiyaçlarınızı çevrimiçi olarak karşılamak üzere uzman psikoloğumuzdan randevu talebinde bulunabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz.  Dönem sonu itibariyle uygulayacağımız bir anketle sizlerin sürece yönelik görüşlerine baş vurarak durum tespiti yapacağız. Hedefimiz, sizleri mesleki eğitiminiz için yabancı dil potansiyeliniz açısından olabilecek en donanımlı hale getirmektir.

Sevgili Öğrencilerimiz, bu süreçte derslerde elde ettiğiniz bilgi ve becerilerin yanı sıra sizlerin bireysel olarak yapacağı destekleyici çalışmaların en az sınıf içi çalışmalar kadar öneme sahip olduğunu biliyorsunuz. Sizlerin kendi başınıza öğrenme alışkanlığınızı ve motivasyonunuzu yükseltecek ve doğru yöntemlerle destekleyici çalışmalarda bulunmanızı sağlayacak “Öğrenen Özerkliği El Kitabı” başlıklı bir kaynağı yakın zamanda sizlerin kullanımına sunacağız. Yüksekokulumuz hocalarının büyük özveri ve emekleriyle hazırlanan bu kaynağın önerdiği yöntemlerle yapacağınız çalışmaların sağlayacağı katkıyı önemsemenizi bekliyoruz. Dil becerilerinizin geliştirilmesine yönelik sizlere birimlerinizin ve hocalarınızın önerdiği destekleyici kaynakları etkin şekilde kullanmanızı isteriz.

Önümüzdeki tatil döneminde hem dinlenmenizi hem de gerekli tekrar ve destekleyici çalışmaları yapmanızı önerir; yeni yılın size ve sevdiklerinize sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.

Sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                                       5 Ekim 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                            

Yabancı Diller Yüksekokulu’na hoş geldiniz. Hayatınızın en anlamlı dönemlerinden biri olan mesleki eğitim sürecinizin başlangıcında bir yıl boyunca birlikte olacağız. Elbette sizler gibi bizler de yüz yüze sınıf ortamında olmayı çok istiyoruz. Ancak mevcut şartlar altında bir süre uzaktan öğretimle sizlere yabancı dil öğrenme maceranızda destek olacağız. Bu doğrultuda geniş çaplı önlemlerimizi alarak gerekli eğitim-öğretim planlarımızı hazırladık. Size yansıtılacak yönlendirmelere ve hocalarınızın ders ve çalışma düzenine ayak uydurmanız halinde başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yerleştirildiğiniz düzeye göre bir yıl içinde toplamda 600, 750 veya 900 ders saatlik bir hazırlık programının büyük bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi kullanmanız halinde daha sonraki dönemlerde de avantajlı bir konumda olduğunuzu göreceksiniz.

Sizlere birkaç hususta hatırlatmalarda bulunmak istiyorum: Ülkemizin en önde üniversitelerinden birinde olduğunuzu ve yetkin hocalardan yabancı dil öğreneceğinizi unutmayın. Her gün bu moral ve motivasyonla ekran karşısına geçip derslerinizin gereği çalışmaları yapmanız halinde tüm endişe ve çekincelerinizden kurtulacaksınız. Derslerde öğrendiğiniz içerikleri ek materyallerle pekiştirmeniz ve günlük tekrar yapmanız halinde de bir sonraki aşamada daha rahat olacağınızı fark edeceksiniz. Uzaktan öğretim sürecinde senkron (eş zamanlı) derslere eklemlenen asenkron (eş zamanlı olmayan) dersleri de programın vazgeçilmez bileşenleri olarak görmelisiniz.

İngilizce, Almanca ve Fransızca hazırlık sınıfı öğrencileri için ayrı ayrı hazırladığımız Öğrenci Bilgilendirme El Kitabının içeriğinde hazırlık eğitimi ile ilgili her konuda ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Bu bilgilerin yanı sıra sizlere her aşamada ve olası sorularınızda ilgili birim başkanlıkları ile sınıf hocalarınız yardıma hazır olacaktır. Bunlara ek olarak ders çalışma, sınav kaygısı, uyum vb. sorun ve ihtiyaçlarınızda Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ünitemizden bireysel olarak online destek alabilirsiniz.

Sağlık içinde verimli ve başarılı bir dönem geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle.

Dr. Öğr. Üyesi Recep Özbay

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

             

                                                                                                                                                                19 Ağustos 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                            

18 Ağustos günü yapılan Hazırlık Bütünleme Sınavları ile 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılını tamamlamış olduk. Yüksekokulumuzda bir yıl boyunca aldığınız yabancı dil eğitimiyle sizleri mesleki eğitimlerinize hazırlamaya çalıştık. Hepimiz açısından farklı deneyimlerle geçen bir yıl oldu. Bahar Döneminde uzaktan öğretim yapmak durumunda kaldığımız için sizlerle sınıf ortamında birlikte olamamanın hüznünü yaşadık. Üniversite yılları içinde hazırlık sınıfının yeri özeldir ve burada biriktirilen hatıralar kolay kolay unutulmaz. Şunu da anladık ki, okullar öğrenciyle anlam kazanıp şenleniyor. Her şeye rağmen hep birlikte hedeflerimiz doğrultusunda elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bizimle birlikte geçirdiğiniz bu bir yıl içinde elde ettiğiniz bilgi ve becerilerin bundan sonra da her ortamda size değerli katkılar yapacağını düşünüyorum.

Hepinize yeni eğitim-öğretim yılında başlayacağınız mesleki eğitimlerinizde üstün başarılar dilerim; yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

       

                                                                                                                                                                              12 Haziran 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                     

Küresel salgın nedeniyle bu dönem uzaktan öğretim yoluyla vermek durumunda kaldığımız derslerin sonuna yaklaştık. Sizlere bu süreçte verdiğimiz çevrimiçi yabancı dil derslerinden azami düzeyde yararlanabildiğinizi umuyorum. Aradan geçen yaklaşık üç aylık zaman diliminde birlikte davranmaya gayret gösterdik. Sizlerden ve hocalarımızdan aldığımız geri bildirimler ışığında öngörülerimizden de daha başarılı bir görüntü sergilediğimizi düşünüyorum. Yüksekokul olarak yaklaşık 13.000 öğrenciye bu süreçte uzaktan öğretim verdik. Ufak tefek eksiklik ve deneyimsizliklerimiz için karşılıklı olarak hoşgörülü olduk. Sizler gibi biz hocalarınız da yabancı dil öğrenme maceranızda yüz yüze sınıf ortamında canlı ve dinamik bir süreç geçirmek isterdik. Ancak her birimizin ve toplumun sağlığı daha öncelikli olduğundan bu süreci ağırlıkta evlerimizde geçirdik. “Normalleşme” çabalarının arttığı bugünlerde yakın bir zamanda siz sevgili öğrencilerimizin daha güzel günlerde ülkemizin saygın ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Hacettepe’mizde mesleki eğitimlerinize devam edeceksiniz.

Şimdi önümüzde bir sınav dönemi var. Hafif de olsa bir telaş ve heyecan içinde olmanızı anlayışla karşılıyoruz. Bu durumunuzu da dikkate alarak, sizin için olabilecek en öğrenci dostu sınav uygulamaları ile ölçme değerlendirme yöntemlerini devreye sokmak için çaba sarf ettik.   Yüksekokulumuzda bu çalışmaları titizlikle yürüten bir koordinasyon ekibimiz var. Yine de sınav uygulamalarının öncesinde veya esnasında ortaya çıkabilecek teknik sıkıntılarda öncelikle hocalarınızı haberdar etmenizi ve yönlendirmelere titizlikle uymanızı bekliyoruz.

Bugüne kadar uzaktan öğretim sürecine sağladığınız katılım için her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, genel ve yeterlik sınavlarında üstün başarılar dilerim.

Sevgilerimle   

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

 

                                                                                                                                                                                     25 Mart 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                       

Bu olağanüstü günlerde elbette ki her şeyden önce sağlığımızı düşüneceğiz. Ancak hayat devam ettiğine göre eğitim-öğretim de devam edecektir. Yabancı dil öğretiminde uzun araların öğrencileri telaşlandırdığını biliyoruz. Siz evlerinizde kendinizi koruma altına aldığınız bu süreçte Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz sizler için gereken önlemleri almaya çalıştı.

30 Mart Pazartesi günü itibariyle gerek hazırlık birimlerindeki derslere (Almanca, Fransızca ve İngilizce) gerek zorunlu ve seçmeli yabancı dil derslerine kaldığımız yerden uzaktan eğitim yaparak devam edeceğiz. Sizlerden ricamız; yapılacak olan bilgilendirmelere bağlı kalarak üzerinize düşeni yapmaktır. Bu süreçte belki örgün eğitimdeki bazı olanakları kullanamayacağız ama biz yine de sizleri mesleki eğitiminize olabildiğince eksiksiz olarak hazırlamak istiyoruz.

Tüm derslerimiz “Blackboard” üzerinden yapılacaktır. Her biriniz kayıtlı olduğunuz şubede ve kendi hocalarınızla eğitiminize devam edeceksiniz. İlk günlerde bazı teknik sıkıntıların yaşanması olasıdır. Telaşa kapılmadan öncelikle hocalarınızı durumdan haberdar etmenizi bekliyoruz. Yüksekokulumuz bünyesinde olası sıkıntılara karşı hazırlıklıyız. Sınavlar konusunda henüz netleşen bir durum yoktur. Yakın zamanda bu konuda da sizleri bilgilendireceğiz.

Sevgili öğrencilerimiz, bu özel dönemde birlikte davranarak birlikte başarılı olabiliriz. Bu noktada sizlere güvenimiz sonsuzdur.

Hepinize sağlıklı ve başarılı bir dönem dilerim.

 Dr. Recep Özbay